Cmentarze wojenne mają swój nietypowy urok. Są ważnymi miejscami pamięci, zaś wizyta na nich to doskonała lekcja historii w terenie. Szczególnie interesujące są te cmentarze wojenne, na których spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej.
Najwięcej takich nekropolii znaleźć można w Karpatach, zarówno w centrach beskidzkich miejscowości, jak i na trudno dostępnych górskich stokach. Każdy z nich ma swą własną historię, każdy z nich ma swój indywidualny charakter. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej znaleźć można ich najwięcej, co jest oczywiście związane z miejscami najważniejszych potyczek z okresu I wojny światowej. Nie brak takich nekropolii na terenie Beskidu Niskiego, można jednak z takimi cmentarzami spotkać się również na terenie Małopolski. Szlak Cmentarzy I Wojny Światowej wyznaczony na terenie gminy Żegocina jest trasą wyjątkową.
W okolicy Żegociny doszło do jednej z największych bitew stoczonych w okresie I wojny światowej. Gmina ta znajduje się na terenie województwa małopolskiego, a dokładniej na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielicko – Ciężkowickiego. Wiele ciekawych nekropolii znajdujących się w pobliżu trasy łączącej Bochnię i Limanową zostało docenionych zarówno przez miłośników historii, jak i turystów szukających ciekawych miejsc o niezwykłym charakterze. Szlak Cmentarzy I Wojny Światowej jest szlakiem samochodowym, który można pokonać w jeden dzień. Specjalne tablice informacyjne umieszczone na poszczególnych cmentarzach ułatwiają zwiedzanie oraz zdobywanie wiedzy na temat historii tego regionu.
Trasa tego szlaku rozpoczyna i kończy się we wsi Żegocina, zaś innymi ważnymi punktami są tu takie miejscowości, jak Trzciana, Leszczyna, Królówka, góra Kobyla oraz Kamionka Mała – Orłówka. Pierwszym obiektem na szlaku jest cmentarz wojenny nr 301 w Żegocinie, który znajduje się przy tutejszym kościele parafialnym. Sam kościół w czasie wojny pełnił rolę szpitala polowego. Sam cmentarz tworzą zarówno groby pojedyncze, jak i zbiorowe mogiły. Spoczywają tu zarówno żołnierze niemieccy, rosyjscy, jak i żołnierze armii austro-węgierskiej. Kolejny cmentarz znajduje się w Łąkcie Dolnej, na północnym krańcu wsi. Tu spoczywa ponad 120 żołnierzy niemieckich. Na cmentarzu parafialnym w Trzcianie pochowano żołnierzy wszystkich trzech armii. Podobnie jest na cmentarzu w Leszczynach. Jednym z największych cmentarzy na trasie jest ten we wsi Królówka. Jednym z najciekawszych jest ten na zboczu góry Kobyla.